Karan Gurth Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Diva
Pon Mar 05, 2012 12:16 pm
dyski SSD
Autor Wiadomość
Shoy 
Knight

Klasa: Feniks Knajt
Dołączył: 11 Sty 2011
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Wto Mar 06, 2012 4:26 pm   

Xor ja ci wkleje moja i powiedz co mylisz

Plyta glowna: gigabyte GA-m61p-s3

Dysk SSD: Crusial m4 128

Ostatnio zmieniony przez Shoy Wto Mar 06, 2012 4:27 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Xorlarrin 
Element Aspołeczny


Klasa: tak
Wiek: 667
Dołączył: 29 Mar 2005
Skąd: tak
Wysłany: Wto Mar 06, 2012 4:57 pm   

Jak na dziadowy nforce calkiem niezle. Przynajmniej sata2 ci dziala :P
Tak ten dysk wyglada na P67:
_________________

Eliot napisał/a:
serwer wywalil : Xorlarrin , gratulujemy :P
 
 
 
Sheia 
Vassal

Klasa: EE
Dołączył: 29 Sty 2012
Wysłany: Sro Mar 07, 2012 7:46 pm   

Szkoda mi trochę kasy na 64 GB SSD, czy 32 też daje podobne efekty?
 
 
Barler 
Knight


Dołączył: 09 Sty 2010
Wysłany: Sro Mar 07, 2012 8:26 pm   

Jeśli zmieścisz tam L2+windows to tak.
 
 
Sedyth 
Knight

Klasa: Phantom Summoner
Wiek: 53
Dołączył: 03 Sty 2012
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 8:42 am   

Jak ja kupowałem swój SSD to długo ważyłem 32 czy 64GB.
I moim zdaniem 64GB to raczej minimum. Na 32GB system plus jakieś drobiazgi poinstalowane i małe szanse na upchnięcie L2 jeszcze raczej.
 
 
Ellenger 
Baron

Dołączył: 17 Gru 2011
Skąd: Antiquus Custodia
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 9:40 am   

W laptopie mam 2 dyski, jakbym zamiast tego drugiego wsadził SSD i na nim zainstalował L2 a obecny juz ledwo dyszący win7 pozostałby na zwykłym pierwszym dysku to wydajność w grze wzrośnie?
_________________
Tworzenie stron www
 
 
Xorlarrin 
Element Aspołeczny


Klasa: tak
Wiek: 667
Dołączył: 29 Mar 2005
Skąd: tak
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 9:46 am   

Tak, chociaz lepiej postawic system na nowym dysku. Jak nie chce sie stawiac windy od nowa to zawsze mozna przeniesc system np. za pomoca Norton Ghost, albo darmowego Clonezilla.
_________________

Eliot napisał/a:
serwer wywalil : Xorlarrin , gratulujemy :P
 
 
 
Ellenger 
Baron

Dołączył: 17 Gru 2011
Skąd: Antiquus Custodia
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 11:15 am   

A te dyski SSD w każdym przypadku mają szybszy zapis i odczyt od tradycyjnych? Czy dobrze kojarzę, że one słabiej sobie radzą w przypadku operacji na dużej ilości małych pliczków?
_________________
Tworzenie stron www
 
 
Naib 
Knight

Dołączył: 03 Sty 2012
Skąd: Chimaru
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 11:23 am   

Cytat:
A te dyski SSD w każdym przypadku mają szybszy zapis i odczyt od tradycyjnych? Czy dobrze kojarzę, że one słabiej sobie radzą w przypadku operacji na dużej ilości małych pliczków?

W przypadku takich operacji są conajmniej kilkanaście razy szybsze niż tradycyjne HDD (zakładając, że masz płytę z obsługą SATA2++).
Ostatnio zmieniony przez Naib Czw Mar 08, 2012 11:24 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Xorlarrin 
Element Aspołeczny


Klasa: tak
Wiek: 667
Dołączył: 29 Mar 2005
Skąd: tak
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 11:34 am   

Widzisz to w poscie Isena jak porownuje SSD z talerzowcem. Probka 4k to wlasnie operacje na malych plikach :P
_________________

Eliot napisał/a:
serwer wywalil : Xorlarrin , gratulujemy :P
 
 
 
Ellenger 
Baron

Dołączył: 17 Gru 2011
Skąd: Antiquus Custodia
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 11:43 am   

Naib napisał/a:
(zakładając, że masz płytę z obsługą SATA2++).


No właśnie, podstawowe pytanie, od którego powinienem zacząć, bo tak na dobrą sprawę to nie wiem. Przestałem się interesować sprzętem komputerowym wieki temu i nie rozróżniam tych wszystkich ATA SATA NASA itp ;p

Obecnie mam HP Pavilion dv7 2180EW. Da się tu wsadzić taki dysk SSD?
 
 
Naib 
Knight

Dołączył: 03 Sty 2012
Skąd: Chimaru
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 11:44 am   

Z resztą nawet na "chłopski rozum" - który dysk szybciej odczyta/zapisze dużą ilość małych danych? Zwykły, tradycyjny "talerzowiec", którego mechanika przy tego typu operacjach musi zasuwać jak opętana (talerz + głowica), czy dysk SSD, który ma dostęp do całej swojej "powierzchni" w zasadzie "od kopa"? :)
 
 
Naib 
Knight

Dołączył: 03 Sty 2012
Skąd: Chimaru
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 11:49 am   

Post pod postem, ale co tam ... jeśli wierzyć stronie producenta, to SSD będzie pięknie na tym Twoim lapku śmigać. Wybierz sobie jeden z tych polecanych przez Xora SSDków (chociaż ja mam ten OCZ Agility 3 i też mi piękniechodzi, aczkolwiek Xor uważa, że te Samsungi 830 chociażby są lepsze).
 
 
Shoy 
Knight

Klasa: Feniks Knajt
Dołączył: 11 Sty 2011
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 2:18 pm   

Ellenger - Sata (czyli nic więcej jak Serial ATA) To jedynie kabel łączący twoją płyte głowną z dyskiem twardym, przez ktory przesyłane są dane. W zależności od tego jaką dobrą masz płytę głowną i to z jaką szybkością jest w stanie odczytywać dane z dysków uzależnione jest od tego jakie SATA obsługuje

SATA - Max speed 1,5 mb/s
SATA 2 - Max Speed 3mb/s
SATA 3 - Max Speed 6 mb/s

Aby było wiadomo z jaką prędkościa płyta lub dysk jest w stanie wysyłać dane, producenci przy słoich produktach dopisują właśnie SATA/SATA2/SATA3/.

Jeśli kupisz dysk twardy SSD z możliwościa przesyłu danych do 6 mb/s (SATA3) a twoja płyta jest w stanie tylko otrzymywać dane z prędkościa do 3 mb/s (SATA2), twój dysk będzie pracował w trybie SATA2 zamiast SATA3, gdyż płyta głowna mu tylko na tyle pozwala.
Ostatnio zmieniony przez Shoy Czw Mar 08, 2012 2:24 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Algor 
Duke


Klasa: sama w sobie
Wiek: 37
Dołączył: 17 Mar 2009
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 8:04 pm   

To nie jest jedynie kabel łączący płytę główną z dyskiem ignorancie :D

To cały interfejs. Kiedyś stosowało się ATA, dane były transmitowane równolegle wieloma ścieżkami, co w teorii wydawało się dużo szybszym sposobem transmisji. Obecnie odchodzi się od interfejsów równoległych na rzecz szeregowych z racji problemów z rozmieszczaniem ścieżek, synchronizacją transmisji i zakłóceniami. Sata jest właśnie interfejsem szeregowym, wymaga zupełnie innych kontrolerów na płycie głównej a tym samym (co było by możliwe w interpretacji Shoya :P ) nie da się w prosty sposób zrobić "przejściówki" i podłączyć dysk sata do starego interfejsu ;]
 
 
 
Shoy 
Knight

Klasa: Feniks Knajt
Dołączył: 11 Sty 2011
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 9:56 pm   

No mimo wszysto jest to kabel o dużo wiekszej przepustowości. Jak Swiatłowod :P

Ellenger napisał ci że jest zielony w tym wszystkim a tu mu z szeregowym i równoległym przesyłem danych wyskakujesz.. :P
 
 
Algor 
Duke


Klasa: sama w sobie
Wiek: 37
Dołączył: 17 Mar 2009
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 10:16 pm   

Z tym światłowodem przegiąłeś :P Chodziło mi tylko o zaznaczenie, że to coś więcej niż kabel i nie da się zrobić prostej przejściówki jak się ma pararell ATA, żeby podpiąć urządzenie pracujące na Serial ATA.

A z szeregowym to ty pierwszy wyskoczyłeś tyle że po angielsku :P
 
 
 
Xorlarrin 
Element Aspołeczny


Klasa: tak
Wiek: 667
Dołączył: 29 Mar 2005
Skąd: tak
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 10:50 pm   

Ale poplataliscie, no ale w koncu kable :P

Ogolnie nie ma az tak wielkiego znaczenia czy ma sie SATA2 czy SATA3. Bardziej rozchodzi sie o kontroler jaki zawarty jest w mostku poludniowym, lub jaki mamy kontroler zewnetrzny.
Najwydajniejsze kontrolery w komputerach domowych na dzien dzisiejszy to uklady Intela. Na SATA3 sa to chipsety z rodziny X79/P67/H67/Z68. Na SATA2 P55/H55/ICH10/ICH9/ICH8.
Oprocz tego sa tez uklady od AMD, ktore jednak sa odrobine slabsze. No i nforce nvidii ktore ssie na calej linii :P Oprocz nich czesto na plytach montuje sie dodatkowe kontrolery, np jmicron, marvell. Jednak najczesciej takie uklady mimo oznaczen SATA3 cechuja sie mniejsza wydajnoscia niz powiedzmy starszy ICH8R na SATA2 Intela. Odczyt i zapis sekwencyjny sa naturalnie wyzsze, ale operacje na malych plikach i testy rzeczywiste na ogol pozostawiaja sporo do zyczenia.

Podsumowujac:
- Jak mamy dobre SATA2 (najlepiej Intela) to nie ma sensu zmieniac na cos innego. Chyba ze zmieniamy od razu plyte z procesorem i pamieciami.
- Jesli wydajnosc naszego dysku jest slabsza od natywnej to nie dlatego ze mamy SATA2, a dlatego ze mamy chujowy kontroler (np. nforce Vishara)
- Kontrolery tego typu: http://pl.asus.com/Motherboards/Accessories/U3S6/ najczesciej maja mniejsza wydajnosc niz SATA2 Intela i nowszych AMD. Nie ma najmniejszego sensu kupowac czegos takiego.

PS.
Shoy Gb/s, a nie mb/s :P
_________________

Eliot napisał/a:
serwer wywalil : Xorlarrin , gratulujemy :P
 
 
 
Shoy 
Knight

Klasa: Feniks Knajt
Dołączył: 11 Sty 2011
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Pią Mar 09, 2012 7:24 am   

http://www.youtube.com/watch?v=HZcLfhq4l98
 
 
Xorlarrin 
Element Aspołeczny


Klasa: tak
Wiek: 667
Dołączył: 29 Mar 2005
Skąd: tak
Wysłany: Pią Mar 09, 2012 3:45 pm   

Ellenger napisał/a:
Obecnie mam HP Pavilion dv7 2180EW. Da się tu wsadzić taki dysk SSD?

Da sie
_________________

Eliot napisał/a:
serwer wywalil : Xorlarrin , gratulujemy :P
 
 
 
Korthor 
Baron


Klasa: Szaman Zniszczenia
Wiek: 38
Dołączył: 31 Sie 2007
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Wto Kwi 10, 2012 8:31 pm   

win 7
płyta głowna: asus a8ne sata 2
dysk crucial m4 63gb






to samo ale na win xp sp3

_________________
Allseron - Korthor - Destro - 82 lvl. wrc -79. koza 7x. -warlord 7x
Core - Diuk - Tank - 92 lvl
Dagul Ishi Kafak Ta-Folon Strigz


Ostatnio zmieniony przez Korthor Czw Kwi 12, 2012 6:06 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Algor 
Duke


Klasa: sama w sobie
Wiek: 37
Dołączył: 17 Mar 2009
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Sro Kwi 11, 2012 7:07 pm   

Masz pedalską tapetę, Windows Media Playera i Internet Explorera na pasku i na dodatek nie potrafisz ustawić tak prostej funkcji jak "Pokazuj Mój komputer na Pulpicie" - więc nawet zajebiaszczy dysk tego nie przebije ;/ So lame ;///

:D
 
 
 
Korthor 
Baron


Klasa: Szaman Zniszczenia
Wiek: 38
Dołączył: 31 Sie 2007
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Sro Kwi 11, 2012 7:13 pm   

po formacie plebie
_________________
Allseron - Korthor - Destro - 82 lvl. wrc -79. koza 7x. -warlord 7x
Core - Diuk - Tank - 92 lvl
Dagul Ishi Kafak Ta-Folon Strigz


 
 
 
Ishaner 
Vassal

Dołączył: 04 Kwi 2012
Wysłany: Czw Kwi 12, 2012 10:18 am   

Zostałeś właśnie zrównany z glebą więc przynajmniej przyjąłbyś to z pokorą zamiast się głupio tłumaczyć ;]
 
 
Arvaell 
Elder

Wiek: 35
Dołączył: 18 Sty 2007
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Nie Wrz 09, 2012 5:01 pm   

Xor warto kupić taki dysk: https://www.dropbox.com/s/b6ds8jno284fqai/ssd.jpg za 200zl? Przepracowane około 500godzin.
 
 
Xorlarrin 
Element Aspołeczny


Klasa: tak
Wiek: 667
Dołączył: 29 Mar 2005
Skąd: tak
Wysłany: Nie Wrz 09, 2012 6:11 pm   

Za ta kase czemu nie. Najtanszy nowy gowniasty SSD 128GB kosztuje 300zl. Ten jest prawie nieuzywany jesli ma 500h. Ogolnie malo o nim info na necie bo nie byl sprzedawany w detalu, wiec za duzo ci o nim nie powiem, ale tak czy inaczej nic lepszego za 2 stowy nie wylapiesz (chyba ze znajdziesz frajera :P ).
_________________

Eliot napisał/a:
serwer wywalil : Xorlarrin , gratulujemy :P
 
 
 
Arvaell 
Elder

Wiek: 35
Dołączył: 18 Sty 2007
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Nie Wrz 09, 2012 6:16 pm   

Dzięki za podpowiedź.
Wiem, że chodził w którymś Dellu Latitude jako firmowopokazowy, a potem został dawcą części :P
 
 
Algor 
Duke


Klasa: sama w sobie
Wiek: 37
Dołączył: 17 Mar 2009
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Pon Wrz 10, 2012 11:37 am   

Dobra, to i ja dorzuce swoje pytanie.. Testował ktoś rozwiązanie z dyskiem SSD pod mini PCIE w lapku? Szukałem na necie tego typu rozwiązań, ale jakoś nie znalazłem zbyt bogatej oferty, już nie mówiąc o konkretnych recenzjach/porównaniach dostępnych na polskim rynku modeli. Zastanawiam się nad zakupem czegoś takiego, ale chciałbym najpierw zebrać jakieś opinie, zanim podejmę ostateczną decyzję ;]
 
 
 
Xorlarrin 
Element Aspołeczny


Klasa: tak
Wiek: 667
Dołączył: 29 Mar 2005
Skąd: tak
Wysłany: Pon Wrz 10, 2012 12:02 pm   

mSATA czy mPCI-E? Bo wiesz, one fizycznie sa identyczne, a elektrycznie nie sa kompatybilne. Nie wiem co za debil to projektowal :P
_________________

Eliot napisał/a:
serwer wywalil : Xorlarrin , gratulujemy :P
 
 
 
Algor 
Duke


Klasa: sama w sobie
Wiek: 37
Dołączył: 17 Mar 2009
Skąd: Karan Gurth
Wysłany: Pon Wrz 10, 2012 12:19 pm   

mSATA. Elektrycznie też są kompatybilne, różnica jest tylko w kontrolerze obsługującym port, musi zapewniać dodatkowo obsługę PHY SATA. To akurat doskonale rozumiem, natomiast chodziło mi bardziej o praktyczną stronę użytkowania takiego dysku :P Najlepiej, żeby mi ktoś napisał coś w stylu "mam, radzi sobie nieżle, system wstaje 3razy szybciej" albo "mam, ale o dupe potłuc te dyski, bo (..)" :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template spacevision v 0.3 modified by Nasedo